Ana Kucağı & Oto Koltuğu

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Ana Kucağı Oto Koltuğu


Bebek için alışveriş yapılırken en çok dikkat edilen malzemelerden biri de oto koltuklarıdır. Oto koltuğu modelleri bir birinden farklı olsa da temelde, bebeğin ya da çocuğun araçta güvenli bir biçimde oturmasını hedeflerler. Bu amaçla emniyet kemerleri bulunur, koltuk başı ve boyunu dengeler, beli ve sırtın çarpma anında zarar görmesine engel olur. Ayrıca bebeği koltukta tutarak araç içinde hareket etmemesi amaçlanır. Peki, en güvenli oto koltuğu hangisi ve oto koltuğu kullanmazsak ne olur?

En Güvenli Oto Koltuğu Modelleri Hangileridir?

Bebek için oto koltuğu alırken ilk dikkat etmeniz gereken detay, koltuğun izofiksli olup olmadığıdır. İzofix bağlantısı bazı (genellikle çok eski model) arabalarda olmaz. Eğer aracınızda izofix bağlantısı yoksa ve sadece izofix ile aracın arka koltuğuna sabitlenen bir bebek oto koltuğu alırsanız kullanamayabilirsiniz. Diğer bir konu koltuğu, bebek kaç yaşına gelene kadar oto koltuğunu kullanabileceğinizle ilgilidir. Tekrar tekrar masraf yapmamak için mümkün olan en fazla kg. miktarını taşıyabilecek koltukları tercih edin. Koltuğun emniyet kemeri bağlantılarının sağlam olması ve kolayca bağlanabilir, ayarlanabilir olması da çok önemlidir. Sizi zorlayacak, dakikalarca uğraştıracak kemer bağlama işlemlerini bebeğin de ağlayarak zorlaştıracağını unutmayın. Koltuğun kumaş dokusu da çok önemlidir. Yanmaya karşı dayanıklı, terletmeyen kumaşlarla kaplanmış koltukları tercih etmeniz bebeğiniz için konforlu bir yolcuk sağlar.

 

Oto Koltuğu Kullanmak Şart mı?

Öncelikle araçta bebek ya da çocuk varsa ve onlar için özel olan oto koltuğunda oturmuyorlarsa trafikte ceza alabilirsiniz. Yani bebek oto koltuğu kullanmamanın bir cezası var. Ancak asıl önemli olan şudur ki, hafif ani frenlemelerde bile arka koltuktaki bebek ya da çocuklar vücutlarının hafifliğinin de etkisiyle çok daha fazla savrulurlar. Bu savrulmalar sonucunda başlarını cama çarpabilir, boyun ya da bellerini incitebilirler. Uygun fiyatlı oto koltuğu modellerine ve farklı oto koltuğu ürünlerine novabazar.com’dan ulaşabilirsiniz.

 

Yenidoğan bebekler İçin Oto Koltuğu Var mı?

Yenidoğanlar yaklaşık bir yaşına kadar ana kucağında oturabilirler. Ancak tavsiye edilen 7 aylığa kadar ana kucağı bundan sonra da oto koltuğudur. Ana kucakları, hem taşınabilir olmaları hem de henüz oturamayan bebeğin konforlu bir biçimde seyahat edebilmesi için önemlidir.

 

Kanguru Ne İşe Yarar?

Bebekler için oto koltuğu, ana kucağı ve kangurular çok konforlu taşıma araçlarıdır. Bebeğinizi ilk 7 aya kadar kucağınıza sabitleyerek ana kucağında taşıyabilirsiniz. Omuz ve belinize bağlayacağınız ana kucağı bebeği taşımak için hem güvenli hem de konforludur. Uygun fiyatlı ana kucağı modelleri için novabazar.com’u inceleyebilirsiniz.

Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.