Anakartlar

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Dosya oluşturmak, belge hazırlamak, metin yazmak, online olup tüm dünya ile eş zamanlı olarak iletişim kurmak, müzik dinlemek, film izlemek, oyun oynamak, program yazmak, çizim yapmak, tasarım yapmak ve çok daha fazlasını yapmak üzere kullanılan bilgisayarların RAM bellek, işlemci, anakart gibi çok sayıda önemli parçası ve kısmı var. Ayrıca bu parçaların sorunsuzca çalışmasını sağlayan soğutucular ya da bilgisayarı konforlu bir biçimde kullanmayı sağlayan kulaklık, mouse, klavye gibi parçalar da işin içine girince bilgisayar kategorisinin ne kadar geniş bir alan olduğu daha iyi anlaşılıyor. Peki, bir bilgisayarın PC, notebook, tablet ya da akıllı telefonlarda da bulunan anakart nedir, ne işe yarar?

Anakart Nedir?

Anakart, görüntüsü son derece karmaşık olan, birden fazla elektronik devrenin birbirine bağlandığı bir yapıya sahiptir. Bilgisayarın ve bir çok cihazın tüm işlevsel parçaları bu tabaka şeklindeki anakart üzerinde ya da ona bağlı haldedir. Bu nedenle anakartın sıvı, toz ve diğer zarar verebilecek temaslardan korunması büyük önem taşır. Anakart zarar görürse, muhtemel bilgisayar çalışmaz ya da işlevlerinde bozukluk olur. Mainboard da denilen anakart, tamamen donanımla ilgili bir malzemedir.

Bilgisayar Anakartı Üzerinde Neler Var?

İşlemci, RAM, hardisk bağlantı soketleri, dahili donanım kartı, BİOS, ISA, PCI, AGP, PCI-X, PCI-E gibi veri yolları veya bu parçaların bağlantı soketleri anakart üzerinde bulunur.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anakart alırken ilk dikkat edeceğiniz konu başlığı, anakartın kolay kurulumlu olmasıdır. Zira anakart alıp bir de üstüne teknik destek almak biraz zahmetli olabilir. Hızlıca kendi başınıza monte edebileceğiniz bir anakart seçerek işleri biraz kolaylaştırabilirsiniz. Uzun süre örneğin 24 ay garantili anakart almak da size fayda sağlayabilir. 3D yazıcı uyumlu anakartlar da ileriye dönük olarak faydalı olacaktır.

Novabazar Anakart Kategorisi

Asus marka anakartlar, B350 Tomahowk marka anakartlar, Gigabyte marka anakartlar ve çok daha fazlası için Novabazar ürünlerini inceleyebilirsiniz. Güçlü markaların garantili anakart ürünlerini kullanıcıya sunan novabazar.com anakart kategorisi, geniş ürün yelpazesi ile aradığınızı kolayca bulabileceğiniz bir sisteme sahiptir. Hem sistemsel alt yapısı hem de güvenlik sertifikalı ödeme sistemleri sayfası ile novabazar.com, her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Novabazar, Bilgisayar ana kategorisi altında bilgisayarınızın için ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her şeye erişebilirsiniz. Garanti kapsamındaki güvenilir ürünleri son derece güvenli bir ödeme sayfası üzerinden üstelik de cazip fiyat avantajıyla alabilirsiniz.

 


Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.