Eğitici Oyuncaklar

Sırala:
Göster:
Bondigo BL2501 İlk Saatim
%16
29,90 ₺
24,99 ₺
Aynı Gün Kargo
Hape Jeep
%43
26,53 ₺
14,90 ₺
Sırala:
Göster:

Eğitici Oyuncaklar

 

Çocuk gelişimi, sadece fiziksel bir gelişimi kapsamaz. Bebeklikten itibaren zihinsel gelişim, sosyal gelişim, yeteneklerin gelişmesi ve motor becerilerin gelişimi bedensel gelişimle birlikte değerlendirilmelidir. Bebeklerin ve çocukların zihinsel, duygusal gelişiminde oyuncaklar önemi büyüktür. Oyuncaklarla ellerini, göz-el koordinasyonunu kullanmayı keşfederler. Ayrıca empati kurmak, davranışlarının sonuçlarını görmek, hayvanları, renkleri, sayıları, harfleri, farklı kumaş dokularını ya da meyve ve sebzeleri tanımak için de oyuncaklar oldukça faydalı olabilir. Peki, bebekler için zeka geliştirici oyuncaklar nelerdir, bebek gelişimine faydalı olacak oyuncak çeşitleri nelerdir, çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat etmek gerekir…

 

Zeka Geliştiren Oyuncaklar

Çocuklar için zeka geliştiren oyuncaklar, ebeveynler için en önemli araştırma konuları arasındadır. Aslında zekayı direk geliştiren bir eğitici oyuncak olduğu söylenemez ama çocuğun algısını açan, temel motor becerilerini, zihin ve el koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olan oyuncaklar olduğu söylenebilir. Örneğin legolar, farklı parçaları yan yana üst üste ya da farklı biçimlerde birleştirerek yeni şekiller meydana getirme eylemini tekrarlattığı için şekil-kavram ilişkisini ve üç boyutlu düşünme yetisini geliştirir. Oyuncak müzik aletleri, fiziksel olarak verilen bir tepkinin sese yani somut başka bir biçime dönüşümünü öğretirken zeka gelişimine katkıda bulunur.  Piyanolu davul, oyuncak saat, sesli kitaplar da benzer etkiler yaratabilir.

Bebek Zeka Geliştirici Oyuncaklar

Bebeklerin iki yaşına kadar olan dönemde beş duyu gelişimi zeka gelişimi ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle temelde bebeğin beş duyu gelişimine odaklanmak gerekir. Bu amaçla müzik dinletmek, farklı sesleri ayırt etmesine yardımcı olmak için hayvan sesleri, su sesi gibi sesleri dinletmek, farklı kumaş dokularına, sebzeler, meyveler, sıvılar gibi farklı dokunma hissi yaratacak şeylere dokunmasını sağlamak önemlidir. Meyve kokuları, sebze kokuları, çiçek kokuları da ara ara bebeği rahatsız etmeden koklatılabilir. Bu dönemde çıngıraklar, siyah-beyaz kartlar bebeğin ilgisini çekecektir.

 

Zeka gelişimi konusunda Türkiye Üstün Zekalılar Federasyonunun resmi kaynaklarından yararlanmak faydalı olabilir.

 

Bebek ve çocuk zekasının gelişimi için ihtiyaç duyacağınız oyuncaklara novabazar.com ile ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı oyuncaklar, zeka geliştiren oyuncaklar, müzik aleti oyuncaklar gibi hemen her aramanıza yanıt bulabilir, güvenle alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.