Foto Kamera

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Fotoğraf makinesi kullanımı, son yıllarda akıllı telefon kullanımı ile eş değer görülmeye başladı. Bir çok kullanıcı fotoğraf makinesi çözünürlüğü yüksek olan bir akıllı telefonla istediği çekim kalitesine zaten ulaşacağı kanaatinde. Ancak profesyonel çekimler yapmak isteyenler, fotoğraf sanatına ilgi duyanlar, pozlama, diafram, enstantene ayarlarına müdahale etmek isteyenler, su altı kamerasına ihtiyaç duyanlar akıllı telefon kamerasıyla yetinmiyorlar. Peki, fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir, fotoğraf makinesi ile akıllı telefon kamerası arasında ne fark var…

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilecekler

Fotoğraf makinesi ve kamera çeşitleri, farklı ihtiyaçlara göre geliştirilmiş farklı modellere sahip olan cihazlardır. Bu nedenle böyle bir ürün alırken öncelikle tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Örneğin su altında çekim yapabilmek ya da su sporları, yaz tatilinde su oyunları fotoğrafları çekmek istiyorsanız suya dayanıklı bir aksiyon kamera alabilirsiniz. Benzer biçimde lens gibi aksesuarları alırken de yine ihtiyacınıza ya da amacınıza odaklanmanız önemlidir. Örneğin panaroma çekimleri yapmayı seviyorsanız geniş açılı ve uzağa odaklanabilen bir lense ihtiyacınız varken portre fotoğrafları için durum farklıdır. Fotoğrafçılığı hobi olarak yapacak, kendinizi geliştirecek ya da fotoğraf sanatı ile ilgilenecekseniz DSLR fotoğraf makineleri tercih edebilirsiniz. Aksi halde objektifi değiştirilemeyen ve pozlamasına müdahale edilemeyen kompakt cihazlar yeterli olabilir. Fotoğraf makinesi seçiminde baskı kalitesine de etki eden sensör konusuna mutlaka dikkat edilmelidir.

Akıllı Telefon Kameraları Fotoğraf Sanatı ya da Hobisi İçin Yeterli mi?

Akıllı telefon kameraları, hızlı çekim, pratik kullanım ve online paylaşım açısından avantajlıdır. Ancak sanatsal çekimler, detaylı işler için ve bugün pek çok akıllı telefonunun ulaşamadığı görüntü kalitesi için en azından kompakt bir fotoğraf makinesi olmak gerekir. Benzer şekilde diayfram ya da enstantene ayarlarını elle yapabileceğiniz bir fotoğraf makinesi ihtiyacına ancak kompakt fotoğraf makineleri cevap verebilir. DSLR ya da kompakt fotoğraf makinelerinin temel işlevi görüntü işlemek olduğu için mutlaka akıllı telefon kamerasından öte özellikler sunacaktır. Özellikle baskı kalitesi söz konusu olduğunda fotoğraf makinesi tercihe dilebilir.

Novabazar Fotoğraf Makinesi ve Kamera Kategorisinde Neler Var?

Farklı markaların fotoğraf makineleri, lensler, fotoğraf makinesi askısı, kılıf ve çantalar, su altı kameraları, aksiyon kameraları, lens koruyucular, tripodlar ve diğer ihtiyaçlar için novabazar.com Fotoğraf Makinesi ve Kamera Kategorisine göz gezdirebilirsiniz. Uygun fiyatlı dijital fotoğraf makinesi almak, aradığınız modele ait alternatifleri görmek üzere alt kategorileri inceleyebilir, avantajlı bir biçimde kamera, fotoğraf makinesi ya da aksesuarlarını alabilirsiniz.


Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.