Speaker/Hoparlör

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Elektrik dalgalarını ses dalgalarına çeviren cihaza hoparlör denir. Hoparlör, elektrik dalgalarını sese çevirdiği gibi sesi azaltmak, arttırmak gibi işlevlere de sahip. Hoparlörler harici olabileceği gibi cihazın içinde de olabilirler. Ses çıkışının kalitesini yükseltmek amacıyla bazı horparlörler çok daha fazla gelişmiş bir teknolojiye sahipken bazıları daha standart bir donanıma sahiptir. Kaliteli Hoparlör çeşitleri için ve uygun fiyatlarla Hoparlör almak için novabazar.com sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Hoparlör Nasıl Çalışır?

İlk kez 1920’li yıllarda kullanılan hoparlörler, giderek küçüldü ve gelişti. Temelde çalışma prensibi, elektrik dalgalarını ses dalgalarına çevirmek üzerine kuruludur. Mıknatıs, bobin ve bobinin önünde de ince bir levha bulunur. Elektrik akımı geldikçe bobin içinde levha titreşime girdiğinden hoparlörün içinde huni biçimli kağıt kısım da titreşime girer.

Hoparlör Çeşitleri

Hoparlör türleri çalışma prensibine göre sınıflandırılır. Bu bakımdan elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik, elektromagnetik şeklinde bir sınıflandırma yapılır. Araç hoparlörü, anfi tipi hoparlörler ya da minik hoparlörler arasından seçim yaparak müzik ve ses konusunda kaliteli bir sonuç elde edilebilir.

Hoparlör Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hoparlör alırken öncelikle ürün açıklamalarını dikkatlice okumanız önerilir. Bu amaçla internetten Hoparlör almayı düşünüyorsanız, hem ürün özelliklerini inceleyebilir hem de fiyat araştırmasını çok daha kolay bir biçimde yapabilirsiniz.

Bağlantı şekli, manyetik korumasının olup olmadığı, kulaklık çıkışı olup olmadığı, MP3’e bağlanabilme özelliği, garanti süresi, taşınabilir olup olmaması, multimedya özelliği gibi detaylar dikkate alınmalıdır. Hoparlör’ün kabin kalitesi çok önemlidir. Bu, hem onun dayanıklılığı hem de ses çıkışı açısından önem taşır. Hafif malzemeden üretilmiş plastik kasalar ya da ağaç kasalar kullanılmış hoparlör çeşitleri arasından seçim yapılabilir.

novabazar.com’da Creative, Classone, Edifier, Grand grd, Frisby, Logitech, Ednet, Hiper gibi markaların hoparlör modellerine ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgisayarınızdan film izlemek, video izlemek, çalışırken kulaklık kullanmadan müzik dinlemek üzere hoparlör kullanabilirsiniz. Hoparlör çeşitleri, farklı tasarımları ile size keyifli ve motive edici bir çalışma ortamı da sunabilir.

 


Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.