Klavye

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Bilgisayar yardımcı malzemeleri arasında en fazla kullanılan hiç kuşkusuz klavyedir. Yazmak, şekillendirmek, işlem yapmak, imleci hareket ettirmek ve diğer tüm işleri yapmak üzere klavye kullanılabilir.

Uygun fiyatlı klavye ürünleri ve geniş ürün çeşitliliği için novabazar.com Klavye alt kategorisini inceleyebilirsiniz. Farklı modellerden arasından seçim yapabilir, uygun fiyatlarla klavye alabilir, garanti koşulları ve tüketici memnuniyeti odaklı yaklaşımla güvenli bir biçimde alışveriş yapmanın keyfini sürebilirsiniz

 

Klavyeyi sadece yazı yazmak ve imleçle ilgili işler için mouse kullanmak, çok yaygın bir alışkanlıktır. Ancak özellikle Apple bilgisayar modellerinin geliştirdiği mouse teknolojisi ise neredeyse hiç klavyeye ihtiyaç duymadan tüm işlerinizi yapmanızı sağlıyor.

Klavye Çeşitleri

Bilgisayar harici donanım araçlarından biri olan klavyeler, veri girişi ve veri yönetimi için ideal çözüm üretir. Harfler, rakamlar, kısayol tuşları ve bunların formülize edişmiş kombinasyonları ile veri akışını kontrol altına alabilirsiniz. Ülkemizde satılan klavyeler F klavye ve Q klavye şeklinde ikiye ayrılır. F klavye kullanımı oldukça azdır. Ancak özellikle geçmişte daktilo kullanma alışkanlığı olan nesil, F klavye türünü daha verimli kullanabildiği için tercih eder. Bunun dışında klavye türleri, normal klavye, multimedya tuşları içeren multimedya klavye, oled displaylerden oluşan optimum klavye şeklinde bir sınıflandırma da söz konusudur.

Klavye Nasıl Çalışır?

Klavyede her tuş, basitçe bir elektrik anahtarı gibi çalışır. Vurmalı anahtar yapısı, her tuşa vurduğunuzda devreye girer. Her bir tuşa vuruş yapıldığında tuşun altındaki karbon malzeme ile kaplı kısım aşağı inerek elektrik devresinin hareket etmesini sağlar.

Klavye Nasıl temizlenir?

Klavye bakımı ya da klavye temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Klavye, ellerinize sürekli temas ettiği için oldukça fazla bakteri taşır. Bu da zamanla özellikle bu ellerle gözlerinizi ovuşturmanız gibi hareketlerle çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Klavye temizliği yapmanın bir diğer nedeni de klavyenin hassasiyetini korumak, tuşların bozulup yerinden çıkmasını önlemektir. Klavye temizlenirken sıklıkla yapılan hatalardan biri ev tipi temizlik malzemesi kullanımıdır. Özellikle çamaşır suyu katkılı temizlik malzemeleri klavye üzerindeki tuşların harf baskılarının silinmesine neden olabilir. Klavyenizi kablosunu çıkardıktan ya da aküsünü çıkardıktan sonra derecesi çok düşük bir el süpürgesi ile ve biraz uzaktan tutarak temizleyebilirsiniz. Ardından asla sıvı bırakmayacak bir mikrofiber bezle silebilirsiniz. Kulak çubukları da tuşların arasını silmenize yardımcı olabilir. Eğer klavyeniz uzun zamandır temizlenmediyse içini açarak da detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.


Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.