Mouse

Sırala:
Göster:
A4 Tech G10-660L Siyah Mouse
%5
73,57 ₺
69,66 ₺
Sırala:
Göster:

Avuç içi ile kavranan ve elinizin hareketlerine göre istediğiniz işlemi gerçekleştiren bilgisayar yardımcı ürününe mouse denir. Minik bir fareye benzeyen görünümü nedeniyle kendisine bu isim verilmiş. “Mouse” ya da Türkçe “fare” şeklinde de kullanılır. Mouse’un işlem yapmasını sağlayan şey, tuş ve tekerleklerdir. Mouse, aslında ekrandaki öğeleri kullanmaya yardım eder. Mouse çeşitleri iki ya da üç tuşlu olabilirler.

 

İmleci istenen konuma getirmek ve işlem yapmak üzere kullanılan mouse çeşitleri, kablolu mouse, kablosuz mouse, kızılötesi mouse, radyo dalgalı mouse, bluetooth mouse, 3D mouse şeklinde sınıflandırılır. Günümüzde mouse alırken kablosuz mouse ya da kablolu mouse ayrımı önemsenir. Çünkü kablosuz mouselar çok daha pratik bir kullanım sunar. Ayrıca oyuncu mouseları da özel bir kullanım alanına seslendiği için önemli bir segmenttir.

Mouse’lar hareketi algılama biçimlerine göre de sınıflandırılır. Mekanik mouse, optik mouse, led mouse, lazerli mouse, touchpad mouse, dokunsal mouse, trackpad mouse sınıflandırması gibi.

Mouse’un Bakımı Nasıl Yapılır?

Mouse iç kısmında tam ortada konumlanmış olan bir topun döngüsel hareketi ile çalışır. Bu nedenle mouseın ortasındaki bo topun zaman zaman temizlenmesi gerekebilir. İç kısmındaki top temizlenmediği için mouse temassızlık yapabilir. Bu durumda da mouse çalışmıyor sanılsa da aslında sadece içindeki topun temizlenmesi gerekiyor olabilir.

Mouse Pad Ne İşe Yarar?

Mouse pad, mouse’un topuzunun kolayca dönmesi için uygun zemini sağlar. Bu zemini sağladığı için mouse kolayca ve pürüzsüzce hareket eder. Böylece işlemler çok daha kolay yapılabilir. Eğer sıklıkla mouse kullanıyorsanız mutlaka bir mouse pad de almalısınız. Mouse pad çeşitleri için novabazar.com mouse pad kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Farklı renklerde, baskı ve tasarım özelliklerindeki mouse pad çeşitleri arasından seçim yaparak yakınlarınıza hoş bir yeni iş ya da terfi hediyesi sunabilirsiniz.

 


Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.