Oyuncak

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Oyuncak

Bebekler ve çocuklar için gelişim en önemli araçlarından biri oyuncaklardır. Bebeğin keyifle oyun oynaması, aynı zamanda öğrenmek, keşfetmek ve temel motor becerileri geliştirmek için önemlidir. Peki, bebeğin gelişiminde oyuncaklar nasıl bir rol oynar ve oyuncaklar neden çok özenle seçilmelidir?

Pedegogların verdiği bilgiler incelendiğinde oyun ve oyuncakların bebek gelişiminde çok önemli olduğu anlaşılıyor. Oyuncaklar, tutma, kavrama, itme, çekme, basma, tek noktaya odaklanma, dinlenme, fiziksel eylemin sonucunu görüp neden sonuç ilişkisi kurma, renkleri, şekilleri ve dokuları ayırt etme gibi farklı konularda gelişim sağlıyor. Bebekler biraz daha büyüdüklerinde anne ve baba ile iletişim kurmak için de oyuncaklar kullanılabilir. Örneğin ailece puzzle yapmak, ailece top oynamak, ailece lego yapmak bebeğin ihtiyaç duyacağı duygusal paylaşım açısından da önemlidir. Oyuncakların bir diğer fonksiyonu da bebeğin yeteneklerini ya da ilgi alanını keşfetmek açısından yardımcı olabilmelerinde yatar. Mesela aldığınız bir davula diğer oyuncaklardan daha fazla ilgi gösteriyor ve onunla adeta ritim tutmayı deniyorsa müziğe karşı ilgisi ya da yeteneği olabilir. Bu keşif sayesinde bebeğinizi çok erken bir dönemden itibaren yetenekli olduğu alana yönlendirmeniz mümkün.


Bebeğin ayına, cinsiyetine göre oyuncak seçmek de çok önemli. Bununla beraber oyuncak seçiminde başka konulara da dikkat etmek hatta epey bir özenli olmak gerekli. Örneğin 0-1,5 yaş arası dönemde alınan oyuncaklar, bebeğin ağzıyla koparamayacağı parçalardan oluşmalı. Koparım yutmayı deneyeceği parçalar ya da peluş oyuncaklardaki gibi kıl, ip gibi malzemeler çok tehlikeli olabilir. CE belgesi, TSE belgesi de oyuncaklarda aranmalı.


Oyuncak almak üzere novabazar.com’u tercih edebilirsiniz. Sisteme ücretsiz üye olarak yeni gelen oyuncaklardan haberdar olabilir, ofise ya da ev adresine teslim olacak hediyelerle her gün ona minik sürprizler yapabilirsiniz.

Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.