Perdeler

Sırala:
Göster:
Sırala:
Göster:

Perde

 

İç mekan dekorasyonun en nemli öğelerinden biri perdelerdir. Farklı perde modelleri ile yaşam alanı daha dekoratif gösterilebilir. Sadece perde değişimi ile bir salon ya da odada çok büyük bir değişim gözlenebilir. Peki, perde seçimi nasıl olmalı?

 

Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Perdeler, dışarıdan bakınca evin ya da odanın içinin görünmemesi için icat edilmiş ürünlerdir. Ayrıca güneşin içeri girmesini önler, eşyaların aşırı güneşe maruz kalmasına engel olur, yaz aylarında evde serinlik sağlarlar. Günümüzde ise perdeler, aynı işlevlere sahip olsalar da daha çok dekoratif amaçlarla kullanılıyorlar. Peki bir evde şık bir görünüm elde etmek için doğru perde seçimi nasıl olmalı?

Burada evin boyutu, tavan yüksekliği ve tarzı çok önemli. Eğer tavanları alçak, odaları minik olan küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız store perdeler tam size göre. Çünkü kumaş yığıntısı olmadan, düz bir silüet oluşturarak ferah bir etki yaratırlar. Store perdelerin bir diğer avantajı da kolayca açılıp kapanabiliyor olmalarıdır. Store perdenin dezavantajı ise yıkama ve temizlemede ortaya çıkar. Zira, diğer kumaş perdeler gibi kolayca kornişten çıkarılıp çamaşır makinesine atılamıyorlar. Ancak kendi kendini temizleyen store teknolojisi ve store perde yıkama hizmetleri bu konuda size yardımcı olabilir. Yılda bir kez kuru temizleme servisini evinize çağırarak storeları yıkatabilirsiniz.

 

Eğer salonunuz genişse ve tavan yüksekse kalın kumaşlı ya da dökümlü kumaşlı fon perdeler kullanmalısınız. Bu perdeler gerçekten çok havalı bir görünüm yaratacaktır. Koltuk ya da mobilya rengine göre fon perdesi seçerek evde çok dekoratif bir etki elde etmek mümkün.

 

Rustik perdeler de kullanım kolaylığı açısından çok tercih ediliyor. Ayrıca çok modern bir görünümleri var. Yazlık evlerde daha çok tercih edilen rustik perdeler, geniş salonlara ve yatak odalarına da çok yakışıyor. Ortama modern bir ağırlık katıyorlar.

 

Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Perdelerin boydan ölçüsü için tavan boyunu esas almalısınız. Yıkayınca çekme ihtimaline ve farklı tavan yüksekliğine sahip bir eve taşınma ihtimaline karşı içe katlanacak şekilde 10cm kadar pay da bırakabilirsiniz. Store perde için ölçü alırken de ene çok dikkat etmelisiniz. Pencere çerçevelerinden 10cm geniş perde ölçüsü seçmeniz tavsiye ediliyor.

Devamını gör
Copyright © 2005-2018 Seltim Dış Tic. A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.